Moje Hobby

„Kolekcjonerzy – to ludzie szczęśliwi…” takie stwierdzenie przypisuje się Johannowi Wolfgangowi von Goethemu. Wielu spośród członków UTW ma swoje kolekcie i zbiory rzeczy najróżniejszych, wśród których czuje się dobrze. Kolekcjonerstwo pozwala znaleźć ludzi o podobnych zainteresowaniach, jak i poszerzyć wiedzę o otaczającym świecie. Jeśli stworzyliście stronę internetową poświęconą Waszej kolekcjonerskiej lub hobbystycznej pasji prosimy o nadesłanie jej adresu. Istnieje również możliwość prezentowania waszych zainteresowań bezpośrednio na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do udziału.


Wiersze Pani Bożeny Manik

Manik_Bozena

Przedstawiam tu otaczający mnie świat takim jakim ja go widzę.
Nie wierząc w coś, co niektórzy nazywają obiektywizmem a co nie istnieje ze względu na naturę człowieka, stwierdzam co następuje: świat zewnętrzny to taka przestrzeń, która oddziaływuje na mój świat wewnętrzny, niekiedy bardzo dojmująco, mój świat wewnętrzny usiłuję przedstawić za pomocą form zewnętrznych, świat zewnętrzny wywołuje w moim świecie wewnętrznym pewien święty niepokój, świat zewnętrzny nie interesuje się stanem mojego ducha a ja mimo to bardziej lub mniej udolnie próbuję go opisać i pokazać dla tak zwanej Higieny Umysłu. Po prostu by nie zwariować do końca, mam nadzieję, że ewentualni czytelnicy dotrwają do końca i nie oszaleją.
Zabawa w pszczołę i dzięcioła dozwolona.
Mówią, że przyszłość kurczy się wraz z wiekiem a istniejąca jeszcze energia skupia się na teraźniejszości. I tylko jasnowidze mają inaczej.
Przyjemnej lektury.
Bożena Manik

Czytaj więcej


Wystawa rysunków i pasteli grupy Haliny Skindzier. Lubski Uniwersytet Trzeciego Wieku
http://www.ldk.lubsko.pl/index.php?id=20&lng=pl&gal=6&galg=755


Moje pasje-to moje szczęście…

Pani Halina Straszyńska od wielu lat pisze wiersze. I żeby było ciekawiej tworzy w języku polski oraz włoskim. Pani Halina dołącza do grupy pasjonatów  z dwoma wierszami,  do przestudiowania których zachęcamy słuchaczy UTW. Kolejne poetyckie  propozycje pojawią się niebawem.

 „Moje miejsce”
Nie wiem gdzie jest teraz moje miejsce…
dusza ma i serce się rozdwaja,
a i ciało ciągle goni za rozumem,
więc rozmyślam- będzie tak już zawsze?

Za rodziną, przyjaciółmi, domem,
każda cząstka mego ciała tęskni,
próżno wzrok mój wypatruje wokół,
choć namiastki tego- co daleko.

Teraz wszystko się już pomieszało,
Nie wiem, gdzie jest w końcu tu i tam,
to tak jakby moje dwie ojczyzny,
zamieniły się rolami w ciągu roku.

Więc raz tutaj, potem znowu tam,
ciągła zmiana i już nie wiem sama,
gdzie to moje miejsce na tej ziemi?
Może tutaj? Ale też i tam…

„Solo o due”

Sola donna non bene
solo uomo di piu

tutte due insieme
nostalgia non c’e.

Tutte due insieme
allegria di piu.

Tutte due insieme
faccie sembre sorride
tutte due insiemie
cuore di piu palpita.

Tutte due insieme
molto,molto parlare
tutte due insieme
molto, molto baciare.

Tutte due insieme
tutte due per sembre
tutte due insieme
molto bene-di piu.

Tutte due insieme
io valio-e tu?

 


Na zdjęciu: Halina Straszyńska – autorka wierszy


Kabaret Zośka

Oprócz zajęć dydaktycznych w ramach UTW powstają wciąż nowe grupy zainteresowań. Jedną z takich jest funkcjonujący od 3 lat Kabaret „Zośka”. Tam niektóre koleżanki realizują swoje  wokalne, aktorskie, taneczne, cyrkowe, muzyczne zainteresowania. Jedną z nich jest Krystyna Jaros-autorka wielu tekstów do piosenek znajdujących się w repertuarze kabaretu. Piosenka „Moje miasto” swoja premierę miała w trakcie Dni Lubska 2012. Piosenka była wyróżniona w konkursie ogłoszonym przez burmistrza miasta. Piosenka „My studenci” została specjalnie napisana z okazji inauguracji roku akademickiego i jest często wykonywana nie tylko z tej okazji. Zapraszamy do posłuchania.

moje_miasto.mp3 my_studenci.mp3

Misją Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lubsku jest wyrównywanie szans między pokoleniami. We współczesnym świecie coraz bardziej dostrzegana jest mądrość i doświadczenie ludzi w starszym wieku, którymi można się dzielić z młodymi osobami, nastawionymi na sukces. W UTW wierzymy, że wszyscy ludzie są równi i wszyscy mają takie samo prawo i predyspozycje do bycia organizatorami, a nawet liderami w swoim środowisku rodzinnym i społecznym. UTW w Lubsku daje szansę rozwoju osobistych zainteresowań osób w wieku senioralnym i spożytkowania ich doświadczenia życiowego i zawodowego poprzez poparcie go wiedzą akademicką z wielu fascynujących dziedzin zarządzania i komunikacji społecznej. Celem UTW w Lubsku jest wykreowanie i wykształcenie organizatorów i liderów społeczności lokalnych, którzy działając aktywnie będą potrafili tworzyć nową jakość życia osobistego, rodzinnego i najbliższego otoczenia społecznego. Chcemy pomóc osobom w wieku starszym uwierzyć we własne siły oraz możliwości intelektualne i organizacyjne, kształtować nowe umiejętności, przezwyciężać ich poczucie osamotnienia . Pragniemy przygotować profesjonalnie seniorów do czynnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnych oraz pełnienia funkcji organizatorskich, a nawet kierowniczych w klubach, radach osiedlowych, radach parafialnych, związkach emerytów i rencistów oraz innych organizacjach samorządowych, dążących do poprawy i zwiększenia atrakcyjności warunków życia mieszkańców w każdym wieku.